9 Taksit Fırsatını Kaçırmayın!
850.00 ’den başlayan
+90 530 524 01 41
Bursa Cumalı Kız Turu Yurtiçi Turlar

BURSA ULU CAMİİ MİNBERİNDE (1399) GÜNEŞ SİSTEMİ HARİTASI  ÇIKIŞ NOKTALARI : MUĞLA KÖYCEĞİZ ORTACA DALAMAN GÖCEK FETHİYE
TARİH¬-10-12 HAZİRAN 2021

Fethiye’den akşam saat 22_00 de  çıkıyoruz. çeşitli molalarla Afyon üzeri Bursa’ya devam ediyo ruz.Sabah saatlerinde Bursa’nın şirin köyü Cumalıkızık’a varıyoruz.Bu köy Osmanlılar'ın Bursa'da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180'i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı Dönemi konut dokusunu günümüze taşımaktadır. Cumalıkızık yerleşiminin güneydoğusunda, Uludağ eteklerindeki Ihlamurcu Mevkii'nde, Bizans Devri'ne ait bir kilise kalıntısı 1969 yılında tespit edilmiştir. Kilise kalıntısının yüzeyde rastlanan bazı mimari parçaları Bursa Arkeoloji Müzesi'nde saklanmaktadır. Bursa yakınlarında kurulan Osmanlı Beyliği, kuruluşundan kısa zaman sonra bölgeye hakim olmayı başarmış, 1326 yılında Bursa'yı, 1331 yılında İznik'i fethederek yörede varlığını kesin olarak kabul ettirmiştir. Böylece Osmanlı halkının bu topraklara yerleşerek kentler ve köyler oluşturması sağlanmıştır. Yüzlerce yıldır kendi gelenek örf ve adetleriyle yaşayan bir Anadolu köyünü  rehberimizin eşliğinde hem köyün ilginç mekanlarını hem de dizilerde ki kullanılan tarihi sokakları birlikte tanıma imkanı bulacağız.Burada gezimizin sonunda Bursa Merkeze geçiyoruz.Bursa gezimize tepeden fotoğraflayabileceğimiz Tophaneden başlıyoruz.İlk ve ikinci Osmanlı Padişahları Osman ve Orhan Gazilerin türbelerinin de bulunduğu tepeye ‘’TOPHANE’’ denmesinin sebebi kale içinde eski zamanda topların döküldüğü yer olmasındandır.. Bursa fotoğraflarımızı çekip,tarihi saat kulesini de gördükten sonra yürüyerek çarşı merkezine gideceğiz.. Yukarıdaki fotoğrafa Minberini koyduğumuz Bursa Ulu Camii ilk durağımız…Yapıldığı 1399 döneminde Osmanlı Devletinin kuruluşunun 100.Yılında gerçek bir başyapıt…Devrin Astronomları güneş sistemi haritasını minderine nakşet mişlerdir..Minber ayrıca Künde kari dediğimiz,hiç çivi kullanılmadan sert ceviz ağacından yapılmış plakalarla birbirine bindirilerek geçme usulü ile yapılmıştır..Ecdadımızın bilime fen’e ne kadar önem verdiğini ve Camii şerifin tarihini rehberimizden dinleyip ardından,hemen yan taraftaki tarihi ipek çarşısı KOZA HAN’a geçiyoruz.. Tarihi handa ipek şallar,örtüler kıyafetler sizi bekliyor….. 
Alışverişten sonra artık acıkıyoruz…Tabii Bursa deyince ilk aklımıza meşhuur İskender Kebabı geliyor.. Yoğurtlu İskenderi bir güzel yiyip Bursa Kestanesinin de tadına baktıktan sonra gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.Öğleden sonra istikamet Bursa’nın bir başka simgesi Yeşil Türbe..Yıldırım Bayezit’in oğlu Mehmet Çelebinin yaptırdığı Yeşil Külliyenin parçasıdır..İçerisinde inşaasından 40 Gün sonra ölen Sultan ve ailesi yatmaktadır..Rehberimizin anlatımları ile çevreyi tanıyıp, otelimize geçmeden önce-eğer açık ise- Bursa’nın bir başka sembolü meşhur Hacivat ve Karagöz Müzesini de ziyaret edeceğiz..Turumuzun sonunda otelimize geçip akşam yemeğimizi alıyor  konaklama otelimizde  
son derece önemli olan müzemizi rehberimizin anlatımlarıyla geziyoruz. Turumuzun sonunda bir başka doğa harikası göle-Ulubat’a gidiyoruz.Varışımızla Ağlayan Ağacı,göl kenarında kurulu Gölyazı’yı geziyoruz.Arzu eden misafirlerimiz gölde tekne turu yapabilirler.. Güzel bir günün sonunda göl kenarında çaylarımızı içip Gölyazı’dan ayrılıp dönüş yoluna geçiyoruz.Akşam yemeğimizi Susurluk’ta  tesislerde serbest alıyoruz.Ardından yola çıkıp  Fethiye ulaşıyoruz siz kıymetli m. isafirlerimizi aldığımız noktalara bırakarak bir başka EMİNE TURİZM tur programında buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz. 

TUR FİYATLARI

DAHİL HİZMETLER

Otobüs İle Ulaşım
Araç İçi İkramlar
Seyahat Sağlık Sigortası
TURSAB Kokartlı Rehberlik Hizmeti
Acente Refakatçısı
Emine Turizm Tur Güvencesi
Bir gece 4**** otelde konaklama
Bir sabah kahvaltı bir akşam yemeği

DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

ilk günkü Sabah kahvaltısı
Öğle yemeği
Tüm Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 
!Müze ve Ören yerlerini ziyaret etmek isteyen misafirlerimiz müze girişlerinde müze kartı veya giriş bileti alabilirler

 

Başvuru Formu

Önemli Bilgiler!

* Grup Talep formunu doldururken iletişim bilgilerinizin, doğru ve güncel olduğuna dikkat edin.

* Kişi sayısını ve tur zamanını kesin bir bilgi ile iletiniz.

* Belirtmek istediğiniz hususları lütfen mesajınız kısmından yazınız.

* Dilerseniz bize, +90 530 524 01 41 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Bu otel için daha önce yorum girilmedi. Yorum bırakarak başka kullanıcıların otel hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM YAZ

DİĞER TUR FIRSATLARIMIZ